Türkçe
English
Deutsch
العربية

Oto kiralama sektöründe hiçbir şekilde denetim yapılmadığından kaçak çalışan oto kiralama şirketlerinin sayısı her geçen gün giderek çoğalmaktadır. Gayri menkul ofisleri, market, çiçekçi, oto galerici gibi yerlerde oto kiralama levhaları görmek mümkündür.

Gazetelerde “araç kiralanacaktır” şeklinde ilan veren kişiler taksidini ödeyemeyen şahısların araçlarını cüzi bir miktarda kira ödeyerek alıp, işyerlerinin önüne koyarak kiraya vermektedirler. Düzenlenen kaskolar ise kiralamaya izin vermeyen şahıs adına düzenlenmiş full kaskolardır. Bundan da kötüsü bu araçların çoğunda da kasko bulunmamaktadır.

Bu kişiler yasadışı yollarla araç kiraladıkları kişilere “kaza anında beni ara – aracın kiralık olduğunu söyleme- aracın bir yakınına ait olduğunu söyle” gibi tembihlerde bulunmaktadırlar. Bu da şirketin resmi olmadığının bir göstergesidir. Bu durumda bu araçların kiralama ücreti düşük olmakta ve bahsedilen araçlar müşteriye daha cazip gelebilmektedir. Ancak kaza durumunda sigorta şirketleri, aracın yasal yollarla kiralanmadığını tespit ettiği takdirde hasar bedelini ödemeyeceği gibi, aracın resmi sahibine, aracı kiralayan ve kaçak şekilde kiraya veren kişiler hakkında T.C. Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmaktadırlar.